poradnik-pozytywnego-myslenia-plakatNie wiem, czy film Davida O. Russella to już zapowiedź zmian, jakie nadchodzą w skostniałej konwencji komedii romantycznej, czy może tylko nieśmiała próba ukazania, że postacie w tej konkretnej formie filmowej nie muszą być jednowymiarowymi, pozbawionymi głębi manekinami. Ważne, że Podręcznik pozytywnego myślenia dowodzi, że o miłości nawet w Hollywood można mówić nieco mniej sztampowo.

Nieco, bo przecież w filmie Russella mnóstwo jest mainstreamowej brawury – choć obraz ten skutecznie próbuje pozować na produkcję w duchu niezależną (nieszablonowi bohaterowie, zaskakujące dialogi, chaotyczny montaż), w aktorstwie Bradleya Coopera i Jennifer Lawrence łatwo dostrzec napędzaną milionowymi gażami widowiskowość, która nierzadko wydaje się po prostu nie na miejscu. Oparta na powieści Matthew Quicka historia dwojga ludzi, mających za sobą dwa jakże różne dramaty, wymagała niezwykłego wyczucia nie tylko od adaptującego ją scenarzysty (nominacja do Oscara i BAFTA dla Russella), ale właśnie także od aktorów. Mimo że zarówno Cooper, jak i Lawrence wznoszą się na wyżyny swoich umiejętności, tworząc jedną z ciekawszych ekranowych par 2012 r., nieco więcej wyciszenia i subtelności wyszłoby Poradnikowi… na dobre.

Bo właśnie niezwykły ładunek intymnych emocji wysuwa się tu na pierwszy plan, wciągając widza w świat niestabilnych uczuć i niepewnej tożsamości. On – mentalny rozbitek, opuszczający właśnie zakład psychiatryczny po odbyciu kary za napad furii – i ona – wdowa, mająca za sobą okres niepohamowanej seksualnej rozwiązłości – próbują powrócić do normalności, która przepadła wraz z utraconymi małżonkami. Pat wciąż żyje wizją powrotu do żony, która niegdyś go zdradziła, Tiffany szuka kogoś, kto ukoiłby jej ból po nagłej śmierci męża, oboje zaś wzajemnie się potrzebują. Twórca „Fightera” kolejny raz swoimi bohaterami czyni osoby skomplikowane, w pewien sposób przegrane, wyrzucone poza społeczny margines. Russell umiejętnie stopniuje uczucia, które rodzą się między tym dwojgiem, prowadząc do finału, który – choć nieco rozczarowujący – skutecznie realizuje formułę romantycznej komedii.

Prawdziwą wirtuozerią wypada zaś nazwać umiejętność znakomitego prowadzenia tak zróżnicowanej obsady – Robert De NiroJacki WeaverChris Tucker czy John Ortiz wprowadzają do filmu rzeczywistą energię i kolektywnie odpowiadają za potężny ładunek humoru na wysokim poziomie. „Poradnik pozytywnego myślenia” umiejętnie wyważa elementy komediowe i dramatyczne, stając się kolejną manifestacją amerykańskiej narracji „ku pokrzepieniu serc”, zaś David O. Russell ponownie dowiódł swej umiejętności opowiadania niełatwych historii.

TytułPoradnik pozytywnego myślenia
Tytuł oryginalnySilver Linings Playbook
Premiera: 8.09.2012
ReżyseriaDavid O. Russell
ScenariuszDavid O. Russell, na podstawie powieści Matthew Quicka
ZdjęciaMasanobu Takayanagi
MuzykaDanny Elfman
ObsadaBradley CooperJennifer LawrenceRobert De NiroJacki WeaverChris TuckerJohn OrtizShea WhighamJulia Stiles

By

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *