Wielu z nas nie wyobraża sobie nawet, jak ciężko jest osobom cierpiącym na autyzm. To zaburzenie rozwoju – chorzy i ich bliscy nie lubią, gdy nazywa się ten stan chorobą – powoduje zazwyczaj niemożność nawiązania relacji społecznych i komunikacji uczuć. Mick Jackson chciał pokazać nam, że zazwyczaj nie znaczy zawsze.

Historia Temple Grandin to historia walki o to wszystko, co dla większości ludzkości jest zwyczajne – o przejście przez rozsuwane drzwi bez strachu, o możliwość dotknięcia czy przytulenia matki czy wreszcie o normalną edukację, bez specjalnego traktowania i taryfy ulgowej. To wszystko było udziałem tej niezwykle mądrej, autystycznej dziewczyny, której po prostu zależało, na dobrym samopoczuciu… krów.

Ta wzruszająca opowieść to trawestacja amerykańskiego mitu from zero to hero. Temple Grandin – dorastająca w latach 50-tych i 60-tych, gdy wiedza na temat autyzmu była niemal zerowa – od początku była skreślana przez lekarzy, nauczycieli, potem profesorów. Jej zaburzenie okazało się jednak jej zbawieniem – nie rozumiejąc złośliwości i kpin otoczenia, robiła swoje, stając się specjalistką w dziedzinie humanitarnej hodowli bydła. Raz po raz wyobrażała sobie, że otwiera kolejne drzwi, pokonując własne ograniczenia i lęki. Napisała kilka książek, publikowała w najważniejszych branżowych czasopismach Pokazała, że nie każdy cierpiący na autyzm musi zostać zepchnięty na margines społeczeństwa.

Podziwiam Claire Danes za przyjęcie tej niewiarygodnie trudnej roli, a jeszcze bardziej za tak fenomenalne jej zagranie. Postać Temple – głośna, trudna w kontakcie, uparta – na pewno nie była łatwa do okiełznania, dlatego chapeau bas przed panią Claire. Świetną obsadę aktorską uzupełniają Julia Ormond, Catherine O’Hara i David Strathairn. Zwracają uwagę jasne, pastelowe barwy, które nadają opowieści pozytywnego wymiaru.

Najważniejszym zadaniem filmu Micka Jacksona nie jest dostarczanie rozrywki czy zachwycanie krytyków. Jest nim szerzenie świadomości na temat autyzmu i uświadomienie widzom, jak wielkiej uwagi potrzebują osoby autystyczne. Nie zapominajmy, że Temple to wspaniały wyjątek – większość tych, których dotknęło to zaburzenie, codziennie prowadzi trudną walkę z własnymi ograniczeniami i potrzebuje naszej codziennej pomocy.

Tytuł: Temple Grandin
Premiera: 6.02.2010
Reżyseria: Mick Jackson
Scenariusz: Merritt Johnson, Christopher Monger, na podstawie książek Emergence oraz Thinking in Pictures Temple Grandin
Zdjęcia: Ivan Strasburg
Muzyka: Alex Wurman
Obsada: Claire Danes, Julia Ormond, Catherine O’Hara, David Strathairn, Melissa Farman

By

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *