Podczas gdy w polskich kinach liczą kasę zostawioną przez rozkrzyczane małolaty na seansach Step Up 3D, ja po raz kolejny postanowiłem wybrać się w sentymentalną podróż w przeszłość – w czasy, gdy taniec nie ograniczał się tylko do hip-hopu, a był środkiem wyrazu i elementem spajającym całe społeczeństwa. Takie czasy i takie społeczeństwo zostało pokazane w Footloose Herberta Rossa, znakomitym filmie muzycznym z pamiętną i niezwykle udaną rolą Kevina Bacona.

Nastoletni bohaterowie w Footloose są spontaniczni, naturalni, niezwykle charyzmatyczni. Czasem aż ciężko uwierzyć, że to kreacje aktorskie, a nie prawdziwe tożsamości młodych aktorów. Bacon wciela się w Rena McCormacka, utalentowanego tanecznie, energicznego chłopaka z Chicago, który razem z matką przybywa do prowincjonalnego miasteczka – i z miejsca staje się wrogiem publicznym numer jeden. Nie jest amantem ani maczo, ale rozkochuje w sobie większość dziewczyn, upokarza miejscowego twardziela, a w dodatku wszędzie niesie ze sobą muzykę i taniec – dwie rzeczy, które w Beaumont są zabronione. Ambitny Ren, dodatkowo wiedziony rodzącym się uczuciem do córki miejscowego pastora (John Lithgow), postanowi stawić czoła tym, którzy założyli młodzieży kaganiec – na czele z ojcem swej nowej miłości (Lori Singer)…

Kevin Bacon wciela się w postać tak bezpośrednią i prostolinijną, iż nie sposób nie polubić Rena McCormacka. W Beaumont chłopak przeżyje mnóstwo przygód, a widz w rytm rewelacyjnej ścieżki dźwiękowej gorąco mu kibicuje. Wspaniałe sekwencje taneczne, na czele z szaleńczym pędem przez opuszczoną fabrykę, angażują widza w sposób, jaki rzadko spotyka się w tego typu filmach.

Footloose powstał na trzy lata przed premierą kultowego Dirty Dancing i z pewnością film Emile Ardolino pełnymi garściami czerpał z opowieści o miasteczku Beaumont. To właśnie tą przygodą wielkie kariery rozpoczęli rewelacyjni w Footloose Sarah Jessica Parker i Chris Penn. Kto wie, czy nie były to najlepsze ich role.

A więc – oglądać i słuchać. I tańczyć, moi drodzy!

Tytuł: Footloose
Premiera: 17.02.1984
Reżyseria: Herbert Ross
Scenariusz: Dean Pitchford
Zdjęcia: Ric Waite
Muzyka: Miles Goodman
Obsada: Kevin Bacon, Lori Singer, John Lithgow, Dianne Wiest, Chris Penn, Sarah Jessica Parker, Frances Lee McCain

By

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *