Kocham takie filmy. Piękne, barwne, dziwne, dynamiczne. Bazyl. Człowiek z kulą w głowie to podobno męska Amelia, ale to raczej poprzednia bohaterka Jean-Pierre Jeuneta była żeńskim pierwowzorem Bazyla. Ten zwariowany facet z wypożyczalni DVD jest postacią z krwi i kości, a przy tym niezwykle zabawnym gościem!

Bazyl dosłownie pieści oko widza – soczyste barwy, cudowne detale, zwariowana mimika szalonych aktorów, a ci – znakomici. Dany Boon, Yolande Moreau, Dominique Pinon, Julie Ferrier – twarze dobrze znane nie tylko francuskim widzom. To uniwersum postaci, ulokowane w kwaterze na wyspisku śmieci, jest ewidentnie stworzone na modłę komiksów o superbohaterach.

Każda z postaci jest bowiem na swój sposób wyjątkowa – Bazyl, jak sugeruje tytuł postrzelony w głowę, akurat wydaje się najnormalniejszy, ale kobieta-guma, zawsze uśmiechnięty wynalazca czy dziewczynka-kalkulator to już dziwadła z najwyższej półki. Wszyscy jednak znakomicie do siebie pasują, a w ich poczynaniach jest tyle radości, entuzjazmu i szalonej energii, że widzowi pozostaje tylko klasnąć w dłonie i uśmiechać się od pierwszej do ostatniej sceny filmu.

Bazyl stracił w dzieciństwie ojca-żołnierza, a sam, już jako dorosły człowiek, został postrzelony w głowę w wyniku przestępczych porachunków. Pewnego razu, bezdomny i samotny, trafia na wysypisko śmieci, gdzie swój dom ma grupa bardzo charakterystycznych outsiderów. Bardzo szybko zadomawia się w tej dziwacznej rodzinie, a pewnego dnia, szukając na ulicach porzuconych przedmiotów, trafia w miejsce, które wywołuje falę wspomnień. Otóż po jednej stronie ulicy stoi siedziba wytwórcy min, która zabiła ojca Bazyla, naprzeciwko zaś – producenta broni, z której kulę wystrzelono w głowę nieszczęśnika. Poprzysięga on zemstę na obu łotrach, a pomóc w niej mają mu nowi towarzysze.

Liczne nawiązania do poetów, filmów, a także autoreklama (billboardy reklamujące film w filmie!) to detale, które dopełniają obraz dzieła kompletnego. Jean-Pierre Jeunet stworzył arcydzieło w gatunku komedii, unikając pretensjonalności i przesady. Byłem Bazylem zachwycony, a wciąż tupię nogą w rytm muzyki Raphaëla Beau.

Tytuł: Bazyl. Człowiek z kulą w głowie
Tytuł oryginalny: Micmacs à tire-larigot
Premiera: 15.09.2009
Reżyseria: Jean-Pierre Jeunet
Scenariusz: Jean-Pierre Jeunet, Guillame Laurant
Zdjęcia: Tetsuo Nagata
Muzyka: Raphaël Beau
Obsada: Dany Boon, André Dussollier, Nicolas Marié, Jean-Pierre Marielle, Yolande Moreau, Julie Ferrier, Omar Sy, Dominique Pinon, Michel Crémadès, Marie-Julie Baup

By

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *