Brant to gliniarz, który najpierw strzela, potem pyta. A później znowu strzela, tak dla pewności. W międzyczasie uderza łomem, kijem do hurlingu albo czymkolwiek innym, czym można sprawić ból szumowinom. Oto przed Wami bardzo sympatyczny bohater filmu Blitz.

Czy można sobie wyobrazić w tej roli kogoś bardziej odpowiedniego, niż Jason Statham? Naczelny twardziel brytyjskiego kina nie jest tym razem ani osobliwy przewoźnikiem ani bezwględnym najemnikiem, tylko całkiem standardowym londyńskim policjantem, którego jedyną dewiacją jest zamiłowanie do przemocy. Gdy jednak w jego rewirze pojawia się wyjątkowo paskudny zabójca policjantów, gorąco kibicujemy, aby Brant zapomniał o zawodowym kodeksie etycznym.

Dawno już nie widziałem tak dynamicznej i wciągającej historii policyjnej. Duża w tym zasługa aktorów partnerujących Stathamowi – Paddy’ego Considine’a oraz Aidana Gillena, których wspólne sceny generują wysokie napięcie i bardzo dobre dialogi. Znakomicie rozpisana na role fabuła zapewnia zaangażowanie widza od początku aż do samego końca, choć scenarzyści nie wystrzegli się pewnych absurdów (takich jak ciągłe ucieczki głównego podejrzanego przed policjantami).

Główny bohater to wyjątkowy brutal, ale tylko wobec tych, którzy na tę brutalność zasłużyli. Przypomina nieco Bruce’a Willisa, szczególnie z późniejszych ról policjanta-nieudacznika. Brant to jednak człowiek czynu – żyje w myśl zasady cel uświęca środki i stoi po właściwej stronie prawa. Szanuje przyjaciół i porządnych policjantów. I – co może zaskakiwać – tym razem Jason Statham przez cały film pozostaje w ubraniu!

Darujcie jednak tę ironię. Darzę Anglika dużą sympatią, choćby ze względu na to, że jest jednym z najbardziej charakterystycznych aktorów ostatnich lat, nie tylko brytyjskich. Tym bardziej cieszy mnie, że jego rola w Blitz zawiera w sobie nieco więcej, niż prężenie mięśni i permanentne mordobicie.

Tytuł: Blitz
Premiera: 6.05.2011
Reżyseria: Elliott Lester
Scenariusz: Nathan Parker, na podstawie powieści Kena Bruena pod tym samym tytułem
Zdjęcia: Rob Hardy
Muzyka: Ilan Eshkeri
Obsada: Jason Statham, Aidan Gillen, Paddy Considine, Zawe Ashton, Luke Evans,
David Morrissey, Ned Dennehy

By

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *