Kto by pomyślał, że pewnego dnia do opisania najnowszego filmu Asghara Farhadiego będę musiał posłużyć się terminem „opera mydlana”. Tak, Wszyscy wiedzą to dzieło filmowe, które za sprawą oczywistych rozwiązań scenariuszowych niebezpiecznie dryfuje w stronę telenowelowych skrótów i łzawych rozwiązań dramaturgicznych.

A wszystko to po mocno rozwleczonym początku, w trakcie którego może się wydawać, że to będzie ładny film o ładnych ludziach robiących ładne rzeczy. Doprawdy, pierwszy kwadrans Wszyscy wiedzą to istny festiwal uśmiechów, całusów i słodko-pierdzących zachwytów nad familią głównych bohaterów. Penélope Cruz wciela się tu w Laurę, średnią z trzech córek dawnego właściciela ziemskiego, która wraz z dwójką dzieci przyjeżdża z Argentyny do rodzinnej hiszpańskiej wsi na wesele najmłodszej siostry. Tam spotyka dawnego ukochanego Pablo (Javier Bardem), z którym oczywiście łączą ją jak najlepsze relacje. Prawdziwa idylla.

Wszystko psuje się, gdy podczas wesela dochodzi do tragicznego zdarzenia, które jednoczy członków rodziny, ale i wzbudza mnóstwo podejrzeń. Sytuacja zaczyna przypominać tę, którą z takim powodzeniem zastosował Farhadi w Co wiesz o Elly?, ale wtedy właśnie do głosu dochodzi scenariuszowe lenistwo Irańczyka i telenowelowość historii. Nie można powiedzieć, że fabuła we Wszyscy wiedzą w ogóle nie działa, ale ci, którzy cenią Farhadiego za nieoczywistość, tajemnicę i nieprzewidywalność srodze się jego najnowszym dziełem zawiodą.

Działa tu za to aktorstwo – niemal każdy z członków licznej obsady ma szansę zabłysnąć, a zjawiskowo pięknej kobiecej części obsady pozazdrościłby Irańczykowi sam Almodóvar. Dobre występy aktorskie nie są w stanie jednak wynieść tej historii na wyższy poziom. Znakomity dotąd jako scenarzysta Farhadi tym razem mocno się pogubił, dlatego jego najnowsze dzieło to co najwyżej średnie filmowe doświadczenie.

6/10

 

Tytuł: Wszyscy wiedzą
Tytuł oryginalny: Todo Lo Saben
Premiera: 8.05.2018
Scenariusz i reżyseria: Asghar Farhadi
Zdjęcia: José Luis Alcaine
Muzyka: Javier Limón
Obsada: Penélope Cruz, Javier Bardem, Ricardo Darín, Bárbara Lennie, Inma Cuesta, Carla Campra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *