green-lanternZielono mu. Ryan Reynolds postanowił raz jeszcze wcielić się w komiksowego herosa. Był już Hannibalem Kingiem w Blade: Mroczna trójca, w X-Men Geneza: Wolverine pojawił się na krótko jako Deadpool i jako ta postać wystąpi w 2012 roku w samodzielnym filmie. W międzyczasie jednak postanowił dołączyć do korpusu strażników Wszechświata jako Green Lantern.

Dobrze, że Marvel nie ma monopolu na filmowe adaptacje komiksów. Należąca do uniwersum DC Comics postać Green Lanterna jest z pewnością jedną z ciekawszych, biorąc pod uwagę z jakim pietyzmem skonstruowana została rzeczywistość, w której działa. Zielona Latarnia to bowiem zwykły człowiek, który zostaje obdarowany magicznym pierścieniem przez przybysza z kosmosu.

Nietypowo zielony element biżuterii okazuje się potężną bronią, pozwalającą zmaterializować dowolny obiekt, który powstaje w wyobraźni osoby noszącej pierścień. Oręż ten trafia w ręce nieodpowiedzialnego Hala Jordana, który musi szybko wydorośleć, by stanąć w obronie Ziemi i całego Wszechświata.

Byłem pełen obaw w stosunku do głównego bohatera, które nie słabły nawet wobec mojej wieloletniej sympatii dla Reynoldsa. Okazało się jednak, że z rolą obrońcy ludzkości poradził sobie dobrze, będąc jedną z mocniejszych stron Green Lantern. Kolejnym atutem filmu jest dość mroczna, jak na kino komiksowe, atmosfera – pojedynki Hala Jordana z szalonym Hectorem Hammondem (niezły Peter Sarsgaard) są interesująco wykonane i przejmujące.

Łyżką dziegciu w beczce miodu – tak, jak w przypadku poprzednio recenzowanej przez mnie produkcji – jest ukochana protagonisty. Trudno odmówić Blake Lively urody, być może nawet talentu, ale drewniane kwestie włożone w jej usta przez scenarzystów dyskredytują jej rolę na całej linii. Nowa gwiazdka Hollywood wpisuje się na listę aktorek-broszek, które poza błyszczeniem urodą i towarzyszeniem swojemu filmowemu partnerowi nie robią nic.

A reszta to standard: fascynujące efekty specjalne, zniszczone miasta, wielka miłość, ostateczna przemiana i triumf głównego bohatera. I formułka o wielkiej odpowiedzialności.

Można obejrzeć. Albo nie.

Tytuł: Green Lantern
Premiera: 14.06.2011
Reżyseria: Martin Campbell
Scenariusz: Greg Berlanti, Michael Green, Marc Guggenheim, Michael Goldenberg
Zdjęcia: Dion Beebe
Muzyka: James Newton Howard
Obsada: Ryan Reynolds, Blake Lively, Peter Sarsgaard, Mark Strong, Tim Robbins, Jay O. Sanders

By

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *