Sekcja On the edge na wrocławskim American Film Festivalu miała być tym, czego zabrakło w innych sekcjach – eksperymentem, dwuznacznością, kontrowersją i brutalnością. Dane mi było zobaczyć tylko jeden film z tej sekcji, ale jeżeli wszystkie były tak wartościowe, jak Open – niesamowicie żałuję.

Pierwsza fabuła Jake’a Yuzny zabiera widza w podróż po odmiennych stanach świadomości ludzi, którzy – jak, być może nieświadomie, sugeruje nazwa festiwalowej sekcji – są na krawędzi światów: tego 'normalnego’, zawiadowanego przez heteryków, i własnego, gdzie pojęcie tożsamości płciowej rozmywa się i blaknie. Yuzna, zafascynowany ideą pandrogynii, zapoczątkowaną przez awangardowego (-ą) artyst(k)ę, Genesisa Breyera P-Orridge’a, postanowił uczynić jednymi z bohaterów właśnie muzyka i jego drugą połowę, Lady Jaye. Ta dwójka pragnęła osiągnąć coś, co wydawałoby się nierealne – chcieli stać się jedną istotą, a w zasadzie dwoma egzemplarzami tej samej, neutralnej płciowo istoty. W Open wielu z nas może po raz pierwszy zetknąć się z ludźmi-hermafrodytami, którzy przecież mają normalne obowiązki i równie normalne uczucia.

Yuzna buduje akcję za pomocą czterech głównych postaci, jednak tylko pozornie wszyscy są równoprawnymi uczestnikami tej fabuły. Tak naprawdę główną bohaterką jest Cynthia – kiedyś mężczyzna, już prawie kobieta. Wciąż nie wie, jaka jest jej orientacja seksualna i gdzie jest jej miejsce. Nie wie, czy chce przekroczyć granicę, poza którą będzie musiała zmienić się nieodwracalnie. To jej rozterki tak naprawdę są tutaj kluczowe i odzwierciedlają problem, z którym styka się wiele podobnych Cynthii osób.

Przez grę aktorską przebija się amatorstwo, ale ma to swój urok – czujemy, że mamy do czynienia z „autentykami”, ludźmi, którzy takimi problemami żyją na co dzień. Walka o własną tożsamość, o akceptację, o normalność po prostu – oto kluczowy temat Open, a także całego kina spod znaku LGBT. W barwnym, odważnym i przejmującym dziele Jake Yuzna poradził sobie z nim znakomicie. Ważne, że wielu widzów spojrzy teraz na tę tematykę zupełnie inaczej – z wyrozumiałością.

Tytuł: Open
Premiera: 13.02.2010
Scenariusz i reżyseria: Jake Yuzna
Zdjęcia: Matt Carlson, Adam Olson
Muzyka: Adult
Obsada: Gaea Gaddy, Jendeen Forberg, Daniel Luedtke, Tempest Crane

By

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *