Temat-bumerang. Rozbita rodzina, śmierć rodzica, rozpad braterskich relacji. Życiowe zakręty. Indie. Pociąg do Darjeeling. Trzech braci i cel ich podróży: matka. To plan ramowy. A szczegółowy? Odnajdą się w nim tylko ci, których życie przypomina niepoukładane puzzle. No tak, i jeszcze wyznawcy Wesa Andersona.

Panie i panowie, oto pociąg. Długi, zatłoczony, niezwykle kolorowy i nietypowy. Pociąg ten przemierza Indie. W tej potężnej maszynie jeden z przedziałów jest zarezerowany na jedno nazwisko – Whitman – i trzy imiona: Francis, Peter i Jack. Trzech braci zmierza pociągiem do Darjeeling, chcąc odbudować braterską relację, a przy okazji przeżyć duchową odnowę. Rodzeństwo nie miało ze soba kontaktu przez ostatni rok – odkąd ich matka postanowiła kontynuować życie w tybetańskiej izolacji, a ojciec zginął w wypadku. Żaden z trójki mężczyzn nie potrafi poradzić sobie z własnym życiem – najstarszy Francis (Owen Wilson) rozstawia wszystkich po kątach, ale nie ma nikogo oprócz swojego astystenta, Peter (Adrien Brody) nie potrafi zająć się ciężarną żoną i boi się ojcostwa, a Jack (Jason Schwartzman) – najmłodszy z braci – rozstał się właśnie z ukochaną, a smutek próbuje odegnać przygodnym seksem z piękną stewardessą w pociągu. Wszyscy trzej uzależnieni są od leków, wszyscy trzej mają problemy z usamodzielnieniem się i pogrzebaniem rodzinnych wspomnień. Bracia przeżyją kilka bolesnych przygód, ale przeżyją coś niezwykle duchowego i wreszcie pokonają wewnętrzny chaos.

Wes Anderson portretuje pokolenie trzydziestolatków, którzy nie potrafią dojrzeć do samodzielnego życia, lecz wolą użalać się nad sobą i rozgrzebywać rany z przeszłości. Reżyser piętnuje bierność tych ludzi, ich lęki, rodzące się z niechęcią do wzięcia odpowiedzialności za swój los. Być może ojciec trójki braci był podobny? Być może matka Whitmanów opuściła rodzinę, by dać mężczyznom jej życia impuls do uniezależnienia się? Być może. Wniosek z Pociągu do Darjeeling nasuwa się przewrotny – te rodzinne relacje, które z pozoru wydają się niewłaściwe, ułomne, okazują się zupełnie zwyczajne. To trzej bracia szukają w nich usprawiedliwienia dla swych niepowodzeń. Spotkanie z matką pozwoli im jednak zrozumieć, że nigdy nie brakowało im miłości i zrozumienia – to strach przed przyszłością nie pozwalał im dorosnąć.

Tytuł: Pociąg do Darjeeling
Tytuł oryginalny: The Darjeeling Limited
Premiera: 03.09.2007
Reżyseria: Wes Anderson
Scenariusz: Wes Anderson, Roman Coppola, Jason Schwartzman
Zdjęcia: Robert D. Yeoman
Muzyka: Randall Poster
Obsada: Owen Wilson, Adrien Brody, Jason Schwartzman, Amara Karan, Wallace Wolodarsky, Irrfan Khan, Anjelica Huston

By

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *