prawdziwe-mestwo-plakatTo nie jest ważny film w dorobku braci Coen. Nie dla widzów. Sami twórcy twierdzą, że to jeden z najbardziej znaczących dzieł w ich karierze, że od zawsze chcieli zająć się konwencją westernową – jedną z ich ulubionych. Ale dopracowując formę, genialni bracia zatracili gdzieś treść, humor i pazur.

Próżno szukać w Prawdziwym męstwie smacznych drobiazgów, bezwzględnych żartów i pełnokrwistych postaci. Będący ulubieńcem Joela i Ethana Jeff Bridges ponownie nie zawodzi, ale trudno oczekiwać, by przeszedł do kanonu coenowskich postaci – daleko mu do Dude’a czy choćby Antona Chigurha. Ale na szczęście bracia odkryli dla szerokiej publiczności Hailee Steinfeld – jej Mattie jest uosobieniem odważnej impertynencji i szlachetnej łagodności zarazem, stanowi też siłę napędową większości dialogów w filmie. Dzięki temu Prawdziwe męstwo zachowuje świeżość, pomimo braku stylistycznych trademarków Coenów. Rzadko zdarza się, żeby grająca nastolatkę młoda aktorka w istocie była jej rówieśniczką, a tak jest w przypadku Steinfeld. Debiutująca na wielkim ekranie Kalifornijka gra brawurowo, zawstydzając niejednego napotkanego na preriach twardziela.

Prawdziwe męstwo opowiada o losach Mattie Ross, która przybywa do Fort Smith, by pomścić swojego ojca, zabitego podczas sprzeczki z Tomem Chaneyem (Josh Brolin). Sprawca zdążył już jednak opuścić miasteczko. Dziewczyna zdaje sobie sprawę, że nie poradzi sobie z uciekinierem, zatrudnia więc prawdziwego twardziela, ale jednocześnie uzależnionego od alkoholu szeryfa Roostera Cogburna (Jeff Bridges), który ma pomóc jej w wymierzeniu sprawiedliwości. Na swej drodze nietypowy duet napotka jeszcze strażnika Teksasu, LaBeoufa, który okaże się w tej historii wyjątkowo ważną postacią.

Być może nie tego oczekiwałem, być może nie nastawiłem się odpowiednio przed obejrzeniem najnowszego dzieła Coenów, ale nie podzielam zachwytów większości krytyków. Prawdziwe męstwo odzwierciedla mistrzostwo braci Coen, ale tym razem tylko na polu reżyserskim. Jako scenarzyści bywali już w znacznie wyższej formie.

Tytuł: Prawdziwe męstwo
Tytuł oryginalny: True Grit
Premiera: 14.12.2010
Scenariusz i reżyseria: Joel Coen, Ethan Coen, na podstawie powieści Charlesa Portisa pod tym samym tytułem
Zdjęcia: Roger Deakins
Muzyka: Carter Burwell
Obsada: Jeff Bridges, Hailee Steinfeld, Matt Damon, Josh Brolin, Barry Pepper

By

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *