Znacie twórczość Wernera Herzoga? Ja niekoniecznie, więc się nie przejmujcie. Nigdy nie uważałem się za konesera kina ambitnego (co nie znaczy, że go nie lubię), toteż ze sporą dozą ignorancji powiem, iż filmy pana H. były i w znacznym stopniu wciąż są dla mnie zagadką. Wiem jednak, że jeśli ten Pan maczał palce w jakimś filmie, będzie to rzecz nietuzinkowa – z tego, co na jego temat czytałem to wiem, ściślej rzecz biorąc.

Rescue Dawn, czyli wdzięcznie brzmiąca po polsku Operacja Świt (Polakom naprawdę można by wręczyć Złotą Malinę w kategorii Tłumaczenia tytułów), to film wojenny. A dokładniej – film, którego tłem jest wojna. Jeśli dodam, że bohaterem jest Amerykanin, zgadnąć o jaką wojnę chodzi jest dużo łatwiej. Wietnam pochłonął wielu żołnierzy, a jednym z walczących w Azji był Dieter Dengler, urodzony w Niemczech pilot amerykańskiej armii. Film opowiada o jego losach na pochłoniętych wojną ziemiach Laosu, pokazuje też losy jeńców.

Co jest w nim ciekawego? Ano choćby Christian Bale w roli głównej. Ten facet jest w swym fachu po prostu mistrzem, a ja staję się coraz większym jego fanem. Zagrał przejmująco, jego postać wydała mi się nieco szalona, w każdym razie jego gra jest wiarygodna i niesamowicie potrafi wciągnąć widza. Film nie jest ani zbyt brutalny ani też wyjątkowo delikatny – jest wyważony, akcja zawiązuje się powoli, plenery robią niesamowite wrażenie, aż nagle widz zostaje zaskoczony niespodziewanym zakończeniem. Jeśli koniecznie chcielibyśmy w filmie Herzoga znaleźć coś mainstreamowego, to można na upartego wskazać zakończenie. Ale dla mnie ten film nie jest mainstreamowy – jest przemyślany, miażdżący, po prostu bardzo dobry. Herzog wiedział, co robi. Wy też wiedzcie – obejrzyjcie.

Aha, film dla mnie by nie istniał, gdyby nie muzyka – Klaus Badelt to podobno kolega Hansa Zimmera – dał radę już w Premonition, ale po tym soundtracku Hans może mu czyścić buty!

PS. Premiera tego filmu miała miejsce już jakieś 1,5 roku temu, ale w Polsce Rescue Dawn zadebiutuje dopiero 8 lutego tego roku. Paranoja, czyż nie? Zainteresowanych ratuje tylko oryginalne DVD, niestety…

PS. 2: Popełniłem straszną zbrodnię, bo nie wspomniałem o MEGA roli Steve’a Zahna – ten gość udowodnił tą rolą, że nie musi być tylko aktorem głupich amerykańskich komedii. Jak dla mnie mistrz drugiego planu.


Tytuł: Operacja Świt
Tytuł oryginalny: Rescue Dawn
Premiera: 9.09.2006
Scenariusz i reżyseria: Werner Herzog
Obsada: Christian Bale, Steve Zahn, Jeremy Davies

By

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *