W zasadzie sam jestem zdziwiony, że obejrzałem Stewardesę. Nie dość, że nie jestem jakimś zapalonym pochłaniaczem seriali, to jeszcze na dodatek produkcja stworzona przez Steve’a Yockeya nie należy raczej do najgorętszych obecnie tytułów. A jednak byłem ciekaw jak Kaley Cuoco, którą przez lata z przyjemnością oglądałem jako Penny w Teorii wielkiego podrywu, poradzi sobie w dramatycznym repertuarze. No i wsiąkłem od razu!

Stewardesa nie marnuje czasu – już po kilku minutach pierwszego odcinka zostajemy wrzuceni w gęsto uplecioną intrygę i choć mogłoby się wydawać, że tak szybkie zawiązanie akcji może wywołać u widza pewną dezorientację, nic takiego się nie dzieje. To przede wszystkim zasługa dobrze prowadzonej narracji i ciekawej, przyciągającej do ekranu bohaterki. Cassie Bowden to – surprise, surprise! – tytułowa stewardesa, która podczas lotu z Nowego Jorku do Bangkoku nawiązuje romans z zamożnym pasażerem klasy biznesowej, Alexem Sokolovem (Michiel Huisman). „Romans” to zresztą określenie na wyrost, bo znajomość Cassie z bogatym klientem kończy się na suto zakrapianej kolacji, wspólnej nocy i€¦ jego zgonie. Tak, atrakcyjna stewardesa budzi się rano obok zamordowanego Alexa i – jako że Tajlandia nie słynie z wyjątkowo liberalnego systemu karnego – wpada w panikę. Udaje jej się jakoś pozbierać myśli i opuścić hotel bez wzbudzania podejrzeń, ale już na lotnisku w Nowym Jorku na nią i pozostałych członków załogi czeka FBI. To jednak dopiero początek kłopotów Cassie, która nie tylko znajdzie się w wielkim niebezpieczeństwie, ale stopniowo zacznie tracić kontrolę nad swoim życiem. I okaże się, że bycie podejrzaną o zamordowanie Alexa będzie jej najmniejszym problemem.

The Flight Attendant

Mocną stroną serialu Steve’a Yockeya jest umiejętne połączenie dramaturgii z czarnym humorem – Cassie jest młodą i piękną kobietą, która nie może narzekać na brak życia towarzyskiego, ale jest też życiowym popaprańcem, który łatwo wpada w najróżniejsze tarapaty. Niektóre z jej perypetii budzą grozę, ale inne autentycznie bawią – jak wtedy, gdy po pijaku wraz z nowopoznanym facetem „uwalnia” uciemiężonego konika-zabawkę. Alkohol jest katalizatorem działań Cassie znacznie częściej, ba! To on determinuje jej losy, gdyż to właśnie z powodu upicia do nieprzytomności dziewczyna nie pamięta nocy, podczas której zamordowano Alexa Sokolova. To także jej alkoholizm ma destrukcyjny wpływ na dosłownie wszystkie jej relacje, zaczynając od mieszkającego w Denvera brata-geja (T.R. Knight), a kończąc na najlepszej przyjaciółce, prawniczce-hipsterce Ani (rewelacyjna Zosia Mamet). Twórcy Stewardesy pozwalają nam dość dobrze poznać przeszłość Cassie, poświęcając sporo miejsca jej relacji z ojcem i bratem, nie zaniedbując jednak bieżących wydarzeń – w każdym z odcinków dzieje się coś ekscytującego, bowiem nieogarnięta stewardesa ze swym darem do wpadania w tarapaty co chwilę wpada na genialny pomysł w ramach prowadzonego przez siebie śledztwa. I to chyba jedyny zgrzyt w całym serialu – mimo że jest główną podejrzaną w sprawie o morderstwo, Cassie ma nadzwyczaj dużo swobody i może działać na własną rękę niemal bez przeszkód. To uderza w wiarygodność całej historii, ale też nie odbiera przyjemności z seansu.

The Flight Attendant

Stewardesa to bardzo sprawnie skonstruowany thriller z dużą dawką podskórnego, niewymuszonego humoru. Kaley Cuoco jest świetna – wróżę przynajmniej nominacje do Emmy czy Globów – i naprawdę chce się na nią patrzeć, nawet pomimo kilku irytujących cech kreowanej przez nią postaci. Serial HBO jest idealną propozycją na kilka wieczorów lub całodzienne binge’owanie – ma świetne tempo, jest dynamicznie nakręcony i zmontowany, a hipnotyzującej muzyki Blake’a Neely’ego można słuchać w kółko. Na dodatek to jeden z niewielu seriali, w którym nie pomijam czołówki – jest genialna! Cieszę się, że zapowiedziano już 2. sezon Stewardesy, bo taką Kaley Cuoco po prostu chce się oglądać.

8/10

https://youtu.be/OP_WC5oOCe8

Tytuł: Stewardesa
Tytuł oryginalny: The Flight Attendant
Premiera: 26.11.2020
Reżyseria: Susanna Fogel, Marcos Siega, Batan Silva, John Strickland, Tom Vaughan, Glen Winter
Scenariusz: Christopher A. Bohjalian, Steve Yockey, Kara Corthron, Ryan Jennifer Jones, Ticona S. Joy, Meredith Lavender, Jess Meyer, Marcie Ulin, Ian Weinreich
Zdjęcia: Adrian Peng Correia, Brian Burgoyne, Hillary Spera, Jay Feather
Muzyka: Blake Neely
Obsada: Kaley Cuoco, Michiel Huisman, Zosia Mamet, T.R. Knight, Michelle Gomez, Colin Woodell, Merle Dandridge, Griffin Matthews, Nolan Gerard Funk, Rosie Perez, Audrey Grace Marshall

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *