Są takie serie filmowe, które po prostu się nie nudzą. Oczywiście – nie nudzą się jedynie tym, którzy choćby w najmniejszym stopniu interesują się tematyką owych cykli. Szybcy i wściekli 5, kolejny dowód na indolencję polskich tłumaczy, ma wszystko to, co kochają zwolennicy serii: szybkie samochody, twardych mężczyzn i piękne, choć nie mniej odważne kobiety.

Vin Diesel i Paul Walker, czyli Dominic Toretto i Brian O’Conner, znowu zbierają zespół, by tym razem dokonać skoku swojego życia. Dotarli nie byle gdzie, bo areną ich superszybkich zmagań staje się tym razem Rio de Janeiro – kolejna po Tokio zagraniczna destynacja serii. Jak można mniemać z finałowych scen filmu – nie ostatnia. Starzy znajomi, ścigani za przestępstwa popełnione w poprzednich odsłonach cyklu, tym razem walczą nie tylko ze stróżami prawa – ich głównym antagonistą jest Reyes, król wszystkich szemranych interesów w Rio. Szybcy i wściekli zabiorą mu nie tylko wyjątkowe samochody – wezmą wszystko, co ma.

Nie ma co się oszukiwać – odkrywczo nie jest. Chwile osłabienia mogą przynieść fatalne dialogi, a wyczyny kaskaderskie coraz dalej przesuwają granice niemożliwości. Nie sposób jednak nie zauważyć, jaką frajdę z uczestniczenia w tym przedsięwzięciu mają sami aktorzy. Widać, że znają się doskonale, a chemia między nimi jest bez zarzutu. Mógłbym przysiąc, że niektóre gesty, mimika aktorów była podyktowana czystą improwizacją, a nie ściśle przestrzeganym scenariuszem. Do gry wchodzą dwie nowe postacie: nieustępliwy agent Hobbs, w którego wcielił się rzucający na prawo i lewo żenujące kwestie Dwayne Johnson, oraz brazylijska policjantka Elena (ponętna Elsa Pataky), do której z miejsca słabość poczuje supermęski Toretto. Nie wnoszą wiele do całości, choć można spodziewać się, że ich rola będzie rosła w kolejnych odsłonach serii.

Dobrze się to wszystko ogląda. Może trochę z przymrużeniem oka, może trochę jak bajkę napędzaną tysiącami koni mechanicznych. Ale wciąż dobrze się to ogląda. Już dziś czekam na część szóstą.

Tytuł: Szybcy i wściekli 5

Tytuł oryginalny: Fast Five

Premiera: 15.04.2011

Reżyseria: Justin Lin

Scenariusz: Chris Morgan, Gary Scott Thompson

Zdjęcia: Stephen F. Windon

Muzyka: Brian Tyler

Obsada: Vin Diesel, Paul Walker, Jordana Brewster, Tyrese Gibson, Ludacris, Elsa Pataky, Dwayne Johnson, Gal Gadot

By

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *