To zupełny przypadek, ale w krótkim odstępie czasu miałem okazję obejrzeć jeden z pierwszych oraz najnowszy film Romana Polańskiego. Wszystkich różnic pomiędzy Nożem w wodzie a Autorem Widmo nie sposób wymienić, jednak oba te obrazy mają na sobie odciśnięte piętno kontrowersyjnego Polaka – budowane od pierwszych niemal sekund niesamowite napięcie.

Historię poznajemy od strony Ducha – wspomnianego autora widmo, granego przez brytyjsko-zabawnego Ewana McGregora. Dostaje on od swojego agenta propozycję zredagowania autobiografii byłego premiera Wielkiej Brytanii, Adama Langa. Poprzedni autor widmo zginął w zagadkowych okolicznościach, jednak 250 tysięcy dolarów honorarium sprawia, iż nasz Duch podejmuje się tego wyzwania. Trafia jednak na gorący okres w życiu byłego mieszkańca Downing Street – Langa oskarża się bowiem o pomoc w zbrodniach wojennych. Liczne zmiany sytuacji, odnalezione przypadkiem materiały poprzednika, noc spędzona z żoną Langa – to wszystko sprawia, że Duch, którego imię nie pojawia się w filmie ani razu, postanawia poszperać trochę głębiej w biografii swego pracodawcy. I dochodzi do zaskakujących, choć, jak się okaże, błędnych wniosków.

Thriller polityczny to nie jest moja mocna dziedzina – być może dlatego, że nie cierpię polityki. Gdy jednak umiejętnie pokaże się mechanizmy rządzące nie systemem politycznym, ale rodziną polityka, jego relacjami z przyjaciółmi – wtedy robi się ciekawie. Z pewnością dodatkowym smaczkiem jest wątek autobiograficzny Polańskiego – w pewnym momencie Lang zostaje poinformowany, iż nie może wrócić do Anglii ani pojawić się w żadnym z krajów, które uznają jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego. Sytuacja niemal bliźniacza do tej, gdy Polański został uznany przez sąd USA winnym gwałtu na nieletniej – wtedy również mógł przebywać tylko w tych państwach, które nie mogły dokonać ekstradycji do Stanów.

Oglądałem z zapartym tchem, między innymi dzięki świetnej postawie aktorów. Rzadko widziany w tak wymagających rolach Pierce Brosnan, pojawiający się ostatnio tylko w bardzo charakterystycznych rolach Ewan McGregor czy mistrzyni drugiego planu – Olivia Williams – stworzyli trio, które naprawdę elektryzuje. Do samego końca zastanawiałem się, jak może zakończyć się ta gra. Zakończenie, choć niezupełnie wywrotowe, było zaskakujące. Dołączmy do tego znakomite zdjęcia Pawła Edelmana, piękny brytyjski akcent aktorów oraz smaczki w postaci epizodów Jamesa Belushiego czy Toma Wilkinsona i mamy do czynienia może nie z arcydziełem, ale thrillerem z najwyższej półki.

Tytuł: Autor widmo
Tytuł oryginalny: The Ghost Writer
Premiera: 12.02.2010
Reżyseria: Roman Polański
Scenariusz: Roman Polański i Robert Harris, na podstawie powieści The Ghost autorstwa Harrisa
Zdjęcia: Paweł Edelman
Muzyka: Alexandre Desplat
Obsada: Ewan McGregor, Pierce Brosnan, Olivia Williams, Kim Cattrall, James Belushi, Timothy Hutton, Tom Wilkinson, Jon Bernthal

By

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *