Marcin Wrona to takie trochę złote dziecko polskiego kina ostatnich sezonów. A to dostał nagrodę w konkursie Hartley-Merrill za scenariusz do Tamagotchi, za Moją krew (ostateczny tytuł Tamagotchi właśnie) zebrał kilka nagród, aż w końcu na najważniejszym polskim festiwalu filmowym jego Chrzest otrzymał Srebrne Lwy i owacje na stojąco. Czy słusznie? Sprawdźmy.

Bohaterowie? Twardziele z krwi i kości, niemyślący o konsekwencjach swych czynów, choć właśnie owe konsekwencje ewokują akcję Chrztu. Michał (Wojciech Zieliński) i Janek (Tomasz Schuchardt) to przyjaciele z podwórka. Razem weszli kiedyś na przestępczą drogę, z której ten pierwszy próbuje właśnie zrezygnować. W tym celu zaprasza dawnego kompana do siebie i prosi go, by został ojcem chrzestnym jego dziecka. Michał bowiem podjął w przeszłości decyzję, której skutki odczuje teraz nie tylko on, ale jego rodzina: żona Magda (Natalia Rybicka) i synek Adaś. Pomoc Janka okaże się nieodzowna.

Jedyna postać kobiety w filmie (poza pojawiającą się na moment matką Michała) występuje przede wszystkim w napisach i to jest jej najwyraźniejsza obecność. Wrona nie postarał się bowiem o to, by Magdzie nadać jakieś cechy osobowościowe lub przynajmniej ludzkie. Postać grana przez Rybicką jest niemal przezroczysta – żona Michała stanowi przedmiot, który przekazuje się z rąk do rąk lub ewentualnie wykorzystuje seksualnie. Aż się prosi, by Magda zmieniła bieg tej historii. Nic takiego się jednak nie dzieje.

Mocne dialogi i jeszcze mocniejszy finał to najlepsze akcenty tego filmu. Podobać się może Adam Woronowicz, nagrodzony Orłem za rolę drugoplanową, choć była ona niewielka. Nie przypuszczałbym, że Woronowicz będzie potrafił tak przekonująco zagrać bezwzględnego gangstera. I zagrał koncertowo!

Trudno jest jednak podzielać hurraoptymizm niektórych recenzentów, bo Chrzest to film co najwyżej dobry. Ładnie nakręcony, dobrze zagrany, trzymający w napięciu. Nie ma w tym jednak nic, co uzasadniałoby status złotego dziecka, podobnie jak nie było w Mojej krwi. Dobra robota, ale bez fajerwerków, panie Wrona.

Tytuł: Chrzest
Premiera: 22.10.2010
Reżyseria: Marcin Wrona
Scenariusz: Grzegorz Jankowski, Grażyna Trela, Dariusz Glazer
Zdjęcia: Paweł Flis
Muzyka: Marcin Macuk
Obsada: Tomasz Schuchardt, Wojciech Zieliński, Adam Woronowicz, Natalia Rybicka, Michał Koterski, Krzysztof Czeczot

By

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *