Polityczny thriller to jeden z ulubionych gatunków amerykańskich twórców. Najlepiej miał się w latach 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku, kiedy to triumfy święciły filmy Edwarda Zwicka czy Phillipa Noyce’a. Krytycy filmowi doceniali zaangażowaną tematykę, a widzowie w USA mieli poczucie obcowania z ambitnym kinem. Nurt ten odżył w ostatnich latach, odkąd Amerykanie postanowili rozliczyć się z tematem wojny w Iraku. Na początku ubiegłego roku premierę miał widowiskowy Green Zone, a kilka miesięcy później widzowie mogli obejrzeć nieco bardziej wnikliwy Fair Game.

Kanwą dla filmu Douga Limana została historia Valerie Plame (Naomi Watts), agentki CIA, której tożsamość odtajnił urzędnik z Białego Domu. To wydarzenie zniszczyło życie zawodowe i rodzinne oddanej swej pracy kobiety, a było przykrym efektem artykułu, który w New York Times opublikował jej mąż, były ambasador Joe Wilson (Sean Penn). W tekście tym otwarcie napisał o tym, że transakcja, do której rzekomo doszło pomiędzy Nigrem a Irakiem, a która dotyczyła uranu, nigdy nie miała miejsca. A ten właśnie domniemany zakup spowodował, iż Irak stał się celem ataku Stanów Zjednoczonych.

Prawdziwa historia tworzy na ekranie prawdziwy dramat znakomitej aktorskiej pary. Joe wypowiada wojnę nieuczciwym urzędnikom z Białego Domu, choć życie małżeństwa zamienia się w koszmar. Bohater walczy z systemem, mimo, że ten coraz bardziej mu zagraża. W tej historii Valerie do pewnego momentu tylko przyjmuje ciosy. Poddaje się, choć jeszcze nie zaczęła walki. Dopiero nieustępliwa postawa męża, który nie ugina się nawet pod najgorszą groźbą, skłania ją do walki z Białym Domem. Wreszcie wysyła światu wiadomość, jak było naprawdę.

Nie wiemy, czy świat jej uwierzył. Wiemy, że w walce o ostatnie strzępy godności dwie osoby – zjednoczone w działaniu – zwyciężyły z rządem prawdopodobnie najpotężniejszego państwa na świecie.


Tytuł
: Fair Game

Premiera: 20.05.2010

Reżyseria: Doug Liman

Scenariusz: Jez Butterworth, John-Henry Butterworth, na podstawie książek The Politics of Truth Josepha Wilsona i Fair Game Valerie Plame

Zdjęcia: Doug Liman

Muzyka: John Powell

Obsada: Naomi Watts, Sean Penn, David Andrews, Michael Kelly, Noah Emmerich

By

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *