Miałem spore obawy przed seansem Jeża Jerzego. Polska animacja dla dorosłych nie ma bowiem ani tradycji ani sukcesów, a jedyna w ostatnich latach próba przeniesienia rysunkowych bohaterów na duży ekran zakończyła się fiaskiem (vide Włatcy Móch. Ćmoki, czopki i mondzioły). Obawy były tym bardziej uzasadnione, że przedmiotem tej recenzji jest pierwsza ekranizacja polskiego komiksu. A to już przełom.

Moje przeczucia spełniły się tylko połowicznie. Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki, twórcy Jerzego, podtrzymali anarchistycznego ducha komiksowego pierwowzoru, celnie piętnując przywary wielu grup społecznych: polityków, ludzi nauki, policjantów, kiboli, neonazistów i wielu innych. Autorzy kpią również z wizerunku stolicy: w ich historii Warszawa jest brzydka i brudna, pełna wynaturzeń i patologii. Nieśmiało wprowadzanymi detalami dowodzą swojego niezwykłego zmysłu obserwacyjnego.

Z drugiej strony Jeż Jerzy może jednak u wielu widzów wywołać zniesmaczenie. Sporej ilości wulgaryzmów widzowie znający komiks mogli się spodziewać, ale Leśniak i Skarżycki postanowili również obrzydzić swojego bohatera mniej odpornej publiczności. Wszelkiej maści wydzieliny pojawiają się na ekranie stanowczo zbyt często, stając się źródłem zdecydowanej większości żartów. Ten klozetowy humor stoi w opozycji do ww. zalet filmu i dyskredytuje go w oczach bardziej wymagającej widowni.

Jeż Jerzy zasługuje jednak na ocenę in plus. Dlaczego? Bo twórcy filmu postarali się o naprawdę świetnie dobraną obsadę. Na pierwszy plan wybija się Maciej Maleńczuk jako prostytutka Lilka, ale wielkie brawa należą się wszystkim aktorom dubbingu. To wreszcie nie te same głosy, znane z większości animacji dla dzieci. Znakomite niekiedy dialogi współgrają ze zgraną ekipą lektorów, dzięki czemu nawet obrzydliwości na ekranie tak bardzo nie straszą.

Tytuł: Jeż Jerzy
Premiera: 11.03.2011
Reżyseria: Wojciech Wawszczyk, Jakub Tarkowski, Tomasz Leśniak
Scenariusz: Rafał Skarżycki
Nadzór artystyczny: Wojciech Wawszczyk, Jakub Tarkowski, Tomasz Leśniak
Muzyka: Jan Duszyński, Jacek Szymkiewicz, Krzysztof Zalewski-Brejdygant, Marcin Zabrocki
Obsada: Borys Szyc, Maria Peszek, Jarosław Boberek, Grzegorz Pawlak, Sokół, Michał Koterski, Wojciech Wawszczyk, Maciej Maleńczuk, Leszek Teleszyński, Marcin Hycnar

By

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *