Gdy dowiedziałem się, iż jedną z gwiazd obsady Krzyku 4 jest Hayden Panettiere, wiedziałem, że nie jest to dobry prognostyk. Mimo wszystko wraz z przyjaciółmi postanowiłem sprawdzić, jak Wesowi Cravenowi, mistrzowi horroru, udało się odkurzenie tej zasłużonej serii slasherów. I miałem przy tym niezły ubaw!

W miasteczku Woodsboro, tym samym, w którym zaczęła się seria Krzyk, odbywa się właśnie premiera książki Sidney Prescott (Neve Campbell), głównej bohaterki masakry sprzed kilkunastu lat. Jak łatwo można się domyślić, w mieście pojawiają się naśladowcy, a mieszkańcy po raz kolejny zmuszeni są żyć w przerażeniu. Sidney łączy siły z Gale Weathers (Courteney Cox), byłą reporterką, która pomogła jej w znalezieniu poprzednich morderców. Tym razem rozwikłanie zagadki nie będzie proste, gdyż naśladowcy używają potężnej broni – nowoczesnej technologii.

I tu zaczyna robić się śmiesznie. Nie mając pomysłu na odświeżenie serii, Craven postanowił w swojej historii umieścić temat zawsze modny – Internet. Aktorzy dwoją się i troją, by kwestiom o potędze Sieci i streamingu internetowego nadać poważne brzmienie, ale efekt jest karkołomny. Zbyt dużo jest w Krzyku 4 rozważania, myślenia, pseudoargumentów, a za mało strachu i jatki, które powinien zawierać dobry slasher. A przecież to właśnie seria Krzyk spopularyzowała ten rodzaju horroru.

Trzeba jednak oddać Cravenowi, że potrafi zadbać o interesujące detal. Sekwencja wprowadzająca, w której bawi się motywem filmu w filmie, jest dobrze wykonana i zabawna. Analogie między filmem i rzeczywistością, jak choćby małżeństwo Deweya i Gale (Courtney i David Arquette poznali się właśnie na planie pierwszej części Krzyku) to z kolei smaczki dla widzów zainteresowanych życiem celebrytów. O innych kwestiach wspominać nie będę, gdyż nie zwykłem psuć zabawy innym widzom.

Puszczanie oka do widza to jednak za mało, by uratować serię. Suspens i atmosfera zastąpione zostały filozofią Internetu i nawiązaniami do poprzednich części. A co z wniesieniem czegoś świeżego?

Tytuł: Krzyk 4
Tytuł oryginalny: Scream 4
Premiera: 11.04.2011
Reżyseria: Wes Craven
Scenariusz: Kevin Williamson
Zdjęcia: Peter Deming
Muzyka: Marco Beltrami
Obsada: Neve Campbell, Courteney Cox, David Arquette, Emma Roberts, Hayden Panettiere, Marley Shelton, Rory Culkin, Erik Knudsen

By

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *