Kolejna podróż busem do Krakowa, kolejny film, kolejna recenzja. Tym razem jednak te dziewięćdziesiąt minut spędziłem w męczarniach, bowiem Na skróty do szczęścia to produkcja słabiutka, w której jedynym pozytywem jest udział Anthony’ego Hopkinsa.

Alec Baldwin gra Jabeza – pisarza, który, pomimo rzekomego talentu, nie może przebić się do pierwszej ligi ludzi pióra. Kiedy więc wszystko naokoło wydaje się być przeciwko niemu – znajomy pisarz otrzymuje lukratywny kontrakt, a on sam w napadzie traci laptopa z bardzo ważnym rękopisem – rzuca Diabłu ofertę kupna jego duszy. Czart w postaci Jennifer Love Hewitt, długo się nie zastanawiając, przyjmuje ofertę pisarza, gwarantując mu zawodowe spełnienie przez 10 lat. Po ich upłynięciu Diabeł zgłosi się po swoją własność.. Okazuje się jednak, że pomimo komercyjnego sukcesu, jego książki (a także filmy na ich podstawie) zbierają fatalne recenzje, w dodatku wszyscy jego najbliżsi tracą dobytek lub umierają. Po niemal 10 latach Jabez chce wycofać się z umowy, lecz Diabeł jest nieugięty (a raczej nieugięta), a w jego oszukaniu pomóc może pisarzowi tylko jego wydawca.

I to właśnie ta postać – wspomniany sir Anthony Hopkins – jest w całej fabule kluczowa. W wyimaginowanym procesie sądowym staje on w obronie pisarza-nieudacznika, serwując nam jednak trudny do zniesienia moralitet, poruszający takie kwestie, jak brak miłości w życiu człowieka i znieczulica społeczeństwa. I tak już niespójny film Aleca Baldwina (reżyserski alias: Harry Kirkpatrick) traci tutaj resztki rezonu – patetyczny ton owego groteskowego procesu nijak ma się do wcześniejszych części tej opowieści, które charakteryzowała lekkość i nieskomplikowanie. Widz po obejrzeniu filmu pozostaje więc zdezorientowany i bez najmniejszej nawet ochoty, by kiedykolwiek do niego wrócić.

Tytuł: Na skróty do szczęścia
Tytuł oryginalny: Shortcut to Happiness
Premiera: 13.07.2007 (film powstał w roku 2004)
Reżyseria: Alec Baldwin
Scenariusz: Stephen Vincent Benet, Peter Dexter, Bill Condon, Nancy Cassaro, na podstawie sztuki Scratch Archibalda Macleisha
Zdjęcia: Adam Holender
Muzyka: Christopher Young
Obsada: Alec Baldwin, Anthony Hopkins, Jennifer Love Hewitt, Kim Cattrall, Dan Aykroyd

By

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *