Mam pewne braki w filmografii Nicolasa Cage’a z lat osiemdziesiątych. Tym chętniej więc korzystam z każdej okazji uzupełnienia tych braków. Ptasiek to bazująca na uznanym literackim pierwowzorze neurotyczna podróż do wnętrza ludzkiej obsesji, a także studium reakcji tych, którzy z tą obsesją na codzień obcują.

Niektórzy nazywali role pary Matthew Modine – Cage brawurowymi, ja nazwę je imponującymi. Stworzyli duet tak spójny, iż nie do końca wiadomo, kto gra w nim pierwsze skrzypce. Logicznie rzecz ujmując, to tytułowy Ptasiek (Modine) jest głównym bohaterem. To on popada w obsesję na punkcie życia ptaków i latania, to on stopniowo traci kontakt z rzeczywistością, by wreszcie pogrążyć się w szaleństwie. Jednak starania oddanego przyjaciela Ala są w filmie Alana Parkera równie ważne – właśnie on, pomimo fizycznych i psychicznych powojennych ran, prosto ze stołu operacyjnego staje u boku zagubionego kompana. Jego walka o powrót przyjaciela do normalności przeradza się w walkę również z własnymi słabościami.

Historia Ala Columbato i Ptaśka (prawdziwe imię i nazwisko nie są podane) zaczyna się w ubogiej dzielnicy Filadelfii, gdzie pomimo ogromnych różnic w charakterach obu chłopaków zaczyna się ich niemal braterska przyjaźń. Razem dokonują przeróżnych rzeczy, takich jak kupienie wspólnego samochodu i zbudowanie maszyny, dzięki której Ptasiek ma naprawdę polecieć. Nad wszystkimi ich przedsięwzięciami unosi się jednak duch porażki, a destrukcyjny wpływ na ich życie ma niemal obsesyjna miłość Ptaśka do latających stworzeń. Chłopcy nie zauważą tego jednak, dopóki nie zaciągną się do wojska, by walczyć w Wietnamie i później, próbując zaleczyć rany wywołane przez wojnę i niewykorzystaną młodość.

Jako dwudziestolatkowie są już weteranami. Obaj przeżyli horror wojny, który pozostawił na nich piętno fizyczne i psychiczne. Poradzą sobie z nim jedynie wtedy, gdy obaj zrozumieją, jak ważne było, i wciąż jest, posiadanie bratniej duszy, która wszystko zrozumie i wszystko wybaczy. To jednak nauka, którą niełatwo jest pojąć.

Tytuł: Ptasiek
Tytuł oryginalny: Birdy
Premiera: 21.12.1984
Reżyseria: Alan Parker
Scenariusz: Sandy Kroopf, Jack Behr, na podstawie powieści Williama Whartona pod tym samym tytułem
Zdjęcia: Michael Seresin
Muzyka: Peter Gabriel
Obsada: Matthew Modine, Nicolas Cage, John Harkins, Sandy Baron, George Buck

By

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *