Złoty Glob, Oscar – Sandra Bullock potwierdza tezę, że niekoniecznie tylko młode wilczki mogą zwracać uwagę komisji przyznających najważniejsze aktorskie nagrody. I choć jej rola w Wielki Mike, The Blind Side nie należy do wybitnych, jest na tyle dobra, by potwierdzić kolejną tezę, tym razem moją – Sandra B. wróciła na szczyt.

Tym razem zagrała Leigh Anne Tuohy, mieszkankę amerykańskiego Południa, żonę obrzydliwie bogatego biznesmena i matkę dwójki ślicznych dzieci. W trakcie filmu okaże się jednak, że do jej rodziny dołączy jeszcze jedno dziecko – Michael Oher. Chłopak za chwilę skończy 18 lat i jest człowiekiem bez przeszłości i przyszłości. O jego teraźniejszość zadba rodzina Tuohy, bowiem Leigh Anne, widząc bezdomnego i załamanego wielkoluda (nie bez powodu w filmie Michael ma pseudonim Big Mike) postanawia wziąć go pod swój dach. Początkowo, widząc, jak bardzo zamknięty w sobie i nieobecny jest Michael, Leigh Anne zastanawia się nad słusznością swojego wyboru. Jednak chłopak otwiera się, okazuje wdzięczność za ofiarowaną dobroć i daje nowej rodzinie tyle, ile może.

Ale nie tylko wielka postura i gołębie serce są wyróżnikami Mike’a – okazuje się bowiem, że po odpowiednim treningu mentalnym Oher staje się gwiazdą futbolu. Na pozycji lewego atakującego w licealnej drużynie nie ma sobie równych, dlatego zgłaszają się po niego największe drużyny uniwersyteckie, a Michael staje przed ważnym wyborem – gdzie studiować? Nowi rodzice starają się wpłynąć na Michaela, co wywoła pewne problemy, ale on od początku wie, gdzie będzie jego miejsce…

Film promowany był jako dramat sportowo-obyczajowy, ale w zasadzie niewiele w nim dramaturgii, a sport również potraktowany jest dość powierzchownie. Najbardziej opowieść o Michaelu Oherze jest jednak biografią, bo przecież taka osoba istnieje naprawdę, a jego fenomenalna rodzina przyjęła go z taką samą radością, jak Sandra Bullock Quintona Aarona. Wielki Mike. The Blind Side to lekarstwo dla duszy – film ciepły, momentami przesadnie słodki, ale jednocześnie zwracający uwagę na to, że wciąż są osoby, rodziny gotowe nieść pomoc – trzeba tylko utwierdzić ich w przekonaniu, że warto. Leigh Anne Tuohy wie, że warto.

Tytuł: Wielki Mike. The Blind Side
Tytuł oryginalny: The Blind Side
Premiera: 17.11.2009
Reżyseria: John Lee Hancock
Scenariusz: John Lee Hancock, na podstawie książki The Blind Side: Evolution of a Game Michaela Lewisa
Zdjęcia: Alar Kivilo
Muzyka: Carter Burwell
Obsada: Sandra Bullock, Quinton Aaron, Tim McGraw, Jae Head, Lily Collins, Ray McKinnon, Kathy Bates

By

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *