Na tle kosmicznych, coraz bardziej niecodziennych animacji ze studiów Pixar i DreamWorks filmy Disneya wyróżniają się tradycyjną, baśniową tematyką i problematyką. Tym razem swoją 50. pełnometrażową animację czarodzieje z Disney Studios oparli o historię Roszpunki.

Zaplątani, jako jubileuszowa produkcja, swoją fabułą bazują mocno na historii pierwszej bajki Disneya – Śpiącej królewny. Tu również mamy do czynienia z piękną niewiastą, która tkwi zniewolona w wysokiej wieży – to Roszpunka (Julia Kamińska), piękna osiemnastolatka o magicznych, nieziemsko długich włosach. Dziewczyna jest księżniczką, którą dawno temu z zamku uprowadziła okropna staruszka. Dzięki włosom swej przybranej córki codziennie przywraca sobie młodość, a Roszpunkę więzi w ukrytej wieży, twierdząc, że chce ją chronić. Losy niewiasty odmieni Flynn (Maciej Stuhr), nieokrzesany rabuś, który uciekając przed stróżami prawa trafia do schronienia Roszpunki.

I tak oczywiście zaczyna się cała przygoda, która dostarcza mnóstwa zabawy i śmiechu. Nie znajdziemy tutaj niczego odkrywczego, jednak to, co udało się stworzyć w Zaplątanych, naprawdę w zupełności wystarcza. Disney przedstawia historię dojrzewania, inicjacji, a także pogoni za marzeniem. Słowem – znamy to. Animacja jest przepiękna, postacie naprawdę interesujące (świetni zwierzęcy bohaterowie!), a humor przystępny i wielce kulturalny. Dobrze, że w czasach, gdy scenarzyści bajkowych gigantów prześcigują się w innowacyjnych rozwiązaniach można jeszcze obejrzeć klasyczny film animowany.

Tytuł: Zaplątani
Tytuł oryginalny: Tangled
Premiera: 24.10.2010
Reżyseria: Nathan Greno, Byron Howard
Scenariusz: Dan Fogelman, na podstawie baśni braci Grimm
Nadzór artystyczny: Dan Cooper, David Goetz
Muzyka: Alan Menken
Obsada: Maciej Stuhr, Julia Kamińska, Danuta Stenka, Mirosław Zbrojewicz

By

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *