Powiem szczerze, że zbieram się z recenzją tego filmu i zbieram… I coś się zebrać nie mogę. Bo w sumie nie bardzo wiem, co napisać. O tym filmie napisano już chyba wszystko, zachwalano go na wszelkie możliwe sposoby. No i co? Ano właśnie nic.

Mark Ruffalo jest świetnym aktorem – a to stwierdzam dopiero po tym filmie. Jake Gyllenhaal powinien być przejmujący, ale momentami strasznie nuży swoją grą – być może dlatego, że jego postać jest zbyt wyeksponowana w filmie. Robert Downey Jr. jest w formie – niesamowicie zagrał szalonego reportera Avery’ego. Dobrze, że wykaraskał się ze swoich nałogów. Ale chyba najbardziej podobała mi się kreacja duetu Ruffalo-Anthony Edwards – trochę już zapomniany aktor przyćmił niektórych z pierwszego planu.

Dlaczego piszę najpierw o aktorach? Bo boję się napisać cokolwiek o scenariuszu i akcji. Film trzeba oglądać bez mrugnięcia okiem, bo można się zgubić w ułamku sekundy, ale to akurat charakterystyczne dla tego typu filmów. Smutne jest trochę to, że potencjał tego dzieła został odrobinę zmniejszony w bardzo prozaiczny sposób – film jest za długi. Ściślej mówiąc – ilość wątków, poszlak, punktów zwrotnych jest przytłaczająca, a nie wnosi wiele do samego filmu. Zakończenie zostało odrobinę skopane, nie jest całkowicie przewidywalne, ale nie zaskakuje zupełnie. Jednym słowem coś, co mogło zostać klasykiem, okazało się po prostu dobre.

Zdjęcia, muzyka, atmosfer filmu jest genialna, to muszę przyznać. Prawdziwa historia opowiedziana w jeszcze bardziej prawdziwy sposób, a przedstawianie stopniowej obsesji osób związanych z tą kryminalną zagadką sprawia, że przechodzą dreszcze i człowiek czuje się nieswojo.

Reasumując – nie żałuję czasu, który poświęciłem na ten film, i nie chcę, żeby ostateczny wniosek tej recenzji był błędnie przez was odebrany – Zodiak jest cholernie dobry, ale nie tak dobry, jak mógłby być. Jednak świetna gra aktorska rekompensuje drobne wady scenariusza. Jeden z lepszych filmów zeszłego roku, także ci, którzy nie widzieli – nadrabiajcie braki!

Tytuł: Zodiak
Tytuł oryginalny: Zodiac
Premiera: 2.03.2007
Reżyseria: David Fincher
Scenariusz: James Vanderbilt, na podstawie książek Zodiac i Zodiac Unmasked: The Identity of America’s Most Elusive Serial Killer Revealed Roberta Graysmitha
Obsada: Mark Ruffalo, Jake Gyllenhaal, Robert Downey Jr., Anthony Edwards, Brian Cox

By

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *