Dziecko z Chin? Serio? Najwyraźniej serio. Paul Dano z pewnością nie marzył od dziecka o posiadaniu maleństwa zza Chińskiego Muru, jego bohater w Gigantic – i owszem. Brzmi absurdalnie, a sprawdza się zupełnie przyzwoicie.

Wspomniany Dano i Zooey Deschanel to w moim przekonaniu reprezentanci tego, co najlepsze do zaoferowania ma USA na polu aktorskim. Młodzi, zdolni, ambitni, a jednocześnie dalecy od zepsucia komercją. Miałem tę przyjemność oglądać tę dwójkę już wiele razy, ale przynajmniej dla jednego z nich rola w Gigantic jest najlepszą, jaką widziałem. I nie jest to Zooey Deschanel.

zawsze uważałem Paula za aktora zbyt flegmatycznego, by mógł wyrwać się z ram schematu, w jaki wciśnięto go już na początku jego kariery. Grywał kujonów, słabeuszy, apatycznych emo-nihilistów. Rola w Gigantic to jednak świadectwo tego, że wymagająca rola człowieka dojrzałego, zagubionego, ale jednocześnie gotowego do działania nie jest ponad siły tego młodego aktora. Zagrał tę rolę znakomicie, celnie portretując lęki pokolenia obecnych 30-latków, którzy często – w obawie przed negatywną oceną innych – uciekają od obowiązków i ostatecznej dojrzałości. W Gigantic Brian jest zdecydowany na samotne rodzicielstwo, jednak długie oczekiwanie na zatwierdzenie adopcji wprowadza uczucie rezygnacji. Poznaje Happy (swoją drogą Deschanel lubi grać w filmach pod dziwnymi imionami), stara się złapać tego uczucia, by odzyskać siłę do walki o swoje marzenie. Udaje mu się, a scena bójki z pojawiającym się przez cały film bezdomnym jest ostatecznym zwycięstwem Briana nad jego lękiem.

Tematyka dojrzałości i wytrwania w walce z ludzkimi słabościami i strachem to temat powracający jak bumerang w światowej kinematografii. Jednak nietypowa sytuacja, w jakiej stawia swojego bohatera debiutant Matt Aselton czyni z Gigantic film nieszablonowy i wart poznania. Przy kolejnej produkcji tego pana oczekujemy jednak więcej.

Tytuł: Gigantic
Premiera: 08.09.2008
Reżyseria: Matt Aselton
Scenariusz: Matt Aselton, Adam Nagata
Zdjęcia: Peter Donahue
Muzyka: Roddy Bottum
Obsada: Paul Dano, Zooey Deschanel, John Goodman, Edward Asner, Jane Alexander, Clarke Peters, Zach Galifianakis

By

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *