wszyscy, którzy słyszeli o Fish Tank, słyszeli również anegdotę o tym, jak to Katie Jarvis została zwerbowana do filmu na dworcu kolejowym w Tilbury. Dowodem talentu była zaciekła kłótnia z chłopakiem. W filmie okrzykniętym najlepszą brytyjską produkcją 2009 roku kreacja Jarvis jest kwintesencją cierpienia duszy dojrzewającej kobiety.

Spójrzcie na plakat: „Przy bohaterce Fish Tank galerianki wyglądałyby niczym grzeczne panny z dobrych domów”. To prawda. Bywalczynie galerii z filmu Rosłaniec były pretensjonalne, sztuczne, a w dodatku bezdennie głupie. Jarvis gra siebie. Mia z wielce udanego obrazu Andrei Arnold to dziewczyna dość bystra, ale stłamszona przez ubogą okolicę i matkę, która ostatnie, co chciałaby w życiu robić, to być rodzicem. Dziewczyna szuka więc wzorców – jednym z nich staje się Connor (Michael Fassbender), najnowszy partner matki. Mia ma do niego stosunek wielce ambiwalentny – jest dla niej ojcem, powiernikiem, ale i obiektem seksualnego zainteresowania. Ta burza emocjonalna wywołuje w niej coraz większy bunt. Mia szamocze się w codzienności, próbuje nawiązać przyjaźń z chłopakiem z sąsiedztwa, poświęca się tańcowi. Jednak dopiero incydent z Connorem w roli głównej, prawda, której na jego temat się dowie, uporządkuje jej obraz świata. Symboliczny gest od znienawidzonej siostry potwierdzi jedynie słuszność od dawna rozważanej ucieczki.

Szukanie tożsamości w rzeczywistości, która zaciska pętlę na każdej iluzji marzenia – oto temat Fish Tank. Gdy rośnie nienawiść Mii do własnej matki, nienawidzimy razem z nią. widzimy jej strach, jej samotność i chcielibyśmy jej pomóc. Odnalezienie własnego ja to jednak zadanie, któremu musi podołać sama. W pojedynkę musi stawić czoła swoim lękom i oprawcom, popełnić własne błędy, odczuć na sobie zło innych ludzi – tylko wtedy stanie się kobietą. Tylko wtedy stanie się człowiekiem. Gdy odjeżdża w nieznane z młodzieńcem, który prawdopodobnie zostanie jej partnerem, jest już mądrzejsza i silniejsza. Jesteśmy spokojni – Mia wie już, co robić.

Tytuł: Fish Tank

Premiera: 14.05.2009
Scenariusz i reżyseria: Andrea Arnold
Zdjęcia: Robbie Ryan
Muzyka: Liz Gallacher
Obsada: Katie Jarvis, Michael Fassbender, Kierston Wareing, Rebecca Griffiths, Jason Maza

By

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *