Nie samym American Film Festival człowiek żyje, a w związku z tym, że ostatnio obejrzałem sporą ilość tytułów dość ciężkich gatunkowo, postanowiłem zaserwować sobie coś jednoznacznie pozytywnego. A co może być lepiej nastrajającego, niż najnowsza animacja DreamWorks? Kung Fu Panda 2 nie zawiodła moich oczekiwań.

Pierwsza część historii o bardzo nietypowym wojowniku kung-fu okazała się sporym hitem – na całym świecie zarobiła ponad 630 milionów dolarów, plasując się na 3. miejscu wśród najbardziej kasowych filmów animowanych w historii wytwórni. Przed mającym premierę w maju tego roku sequelem stało więc spore wyzwanie – jak sprostać oczekiwaniom widzów i zadowolić producentów? Twórcy postanowili postawić na krótki wstęp do historii i bardzo dynamiczną akcję do samego końca.

Trzeba przyznać, że czerpali przy tym bogato z księgi popkulturowych archetypów, bowiem w tej historii pojawia się Jezus Chrystus i Herod, Thomas Neo Anderson, Edyp i kilka innych motywów, a sam główny bohater wykazuje się nieustępliwością godną Johna McClane’a. Myślę, że sami odnajdziecie podobieństwa do wspomnianych postaci w poniższym opisie:

Dynastia pawi rządzi w mieście Gongmen – miejscu, gdzie wymyślono fajerwerki. Shen, najstarszy z synów rodu, postanawia wykorzystać wynalazek do zdobycia władzy. Miejscowa wyrocznia prorokuje mu, że przyniesie to jego zgubę, a zostanie pokonany przez wojownika czerni i bieli. Shen nakazuje więc wymordować całą wioskę pand, jego potencjalnych katów, za co zostaje wygnany z miasta przez własnych rodziców. Kilka lat później pełen zemsty paw przygotowuje potężną broń, której kung fu nie może się przeciwstawić. Do walki z nim ruszają Smoczy Wojownik i Wściekła Piątka, najwięksi wojownicy kung-fu. Zamierzają powstrzymać Shena i wypełnić przepowiednię wyroczni.

Kung Fu Panda 2 jest produkcją niezwykle dynamiczną, pełną wspaniałych gagów i nieoczekiwanych sytuacji. Jack Black w roli Po nie ma sobie równych, ale wiele nie brakuje też pozostałym postaciom. Specjaliści od animacji wciąż się doskonalą, nadając ruchom i mimice bohaterów coraz realniejszy wymiar. Ogląda się to naprawdę dobrze, bo na ekranie dużo się dzieje, a humor jest na wysokim poziomie.

Najnowsza animowana propozycja DreamWorks potwierdziła, iż ta wytwórnia wie, jak robić kontynuacje. I choć trudno powtórzyć wyczyn Shreka 2, który zarobił ponad dwukrotnie więcej niż pierwsza część, Kung Fu Panda 2 potwierdziła jakość serii, a dodatkowo podarowała widzom rasowego cliffhangera.

Tytuł: Kung Fu Panda 2
Premiera: 22.05.2011
Reżyseria: Jennifer Yuh
Scenariusz: Jonathan Aibel, Glenn Berger
Nadzór artystyczny: Tang Kheng Heng
Muzyka: John Powell, Hans Zimmer
Obsada: Jack Black, Angelina Jolie, Dustin Hoffman, Gary Oldman, Jackie Chan, Seth Rogen, Lucy Liu, David Cross, James Hong, Danny McBride, Michelle Yeoh

By

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *