Ten film miał otworzyć Alicji Bachledzie drzwi do hollywoodzkiej kariery. Występ u boku Kevina Kline’a (choć nie pojawiają się razem w ani jednej scenie) w ambitnej niemiecko-amerykańskiej produkcji miał zachwycić krytyków i przynieść lawinę kolejnych propozycji. Nie przyniósł, ale nie ma się co dziwić – rola Alicji nie jest znacząca, choć do najłatwiejszych nie należała.

To film ukazujący zjawisko, zwane human trafficking – handel ludźmi, nie tylko młodymi dziewczynami, choć one – a w szczególności dziewice – stanowią oś tego procederu. Później próbował mówić o tym także Pierre Morel w Uprowadzonej, ale Trade to film zdecydowanie mniej delikatny i uładzony.

Meksykańskie realia, brudne zdjęcia Daniela Gottschalka, warunki, w których przetrzymuje się uprowadzonych – to wszystko stwarza poruszający obraz tragicznego położenia dziewcząt, które wkrótce mają stać się przedmiotem transakcji.

Osią historii jest porwanie małej Adriany (Paulina Gaitan) – 13-letniej Meksykanki, za którą w pogoń rusza jej ledwie cztery lata starszy brat Jorge (Cesar Ramos). Stara się nie zgubić śladu młodszej siostry, ale gdy konieczne okazuje się przekroczenie granicy, musi zdać się na pomoc Raya Sheridana, policjanta z Teksasu. Stróż prawa, który sam próbuje odszukać nigdy niewidzianą córkę, mimo początkowej niechęci, postanawia pomóc młodemu Meksykaninowi i ukarać tych, którzy skrzywdzili siostrę Carlosa.

Film, dzięki wspomnianym wcześniej zdjęciom Gottschalka, ogląda się z zapartym tchem – sportretowany z artystycznym rozmachem Meksyk sprawia wrażenie krainy dzikiej i brutalnej, gdzie nawet tubylcy nie mogą czuć się bezpiecznie. Losy Adriany poruszają, a postać Weroniki, w którą wcieliła się Bachleda, stanowi wartościowe uzupełnienie fabuły – staje się ona bowiem fizyczną i duchową opiekunką nastolatki. Nie była to wymagająca rola, ale z drugiej strony wcielenie się w postać uprowadzonej i gwałconej dziewczyny wymagało odwagi.

Celem filmu jest przede wszystkim ukazanie widzowi rozmiarów ludzkiego okrucieństwa. Cudze nieszczęście staje się przedmiotem handlu i wzbogacania się osobników pozbawionych sumienia. Ludzie stają się towarem, odartym z godności i człowieczeństwa. Jak bardzo zepsuci i źli muszą być ci, którzy dopuszczają się takiego traktowania innych?

Trade ukazuje również dramat człowieka, który po latach próbuje naprawić błędy młodości, a jedyne, co odnajduje, to świadomość porażki. Pozostaje mu powrót do wyrozumiałej żony i starania, by ją uszczęśliwić…

Tytuł: Trade
Premiera: 23.01.2007
Reżyseria: Marco Kreuzpaintner
Scenariusz: Jose Rivera, Peter Landesman, na podstawie artykułu Petera Landesmana pt. The Girls Next Door
Zdjęcia: Daniel Gottschalk
Muzyka: Leonardo Heiblum, Jacobo Lieberman
Obsada: Cesar Ramos, Kevin Kline, Paulina Gaitan, Alicja Bachleda, Marco Pérez

By

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *