W kamerze Ki-duk Kima siedzi poeta i, miast rejestrować obraz, snuje na jego temat poematy i sonety. Opisuje, omawia, tworzy metafory – to wszystko poezja najwyższej próby, wysmakowana tak, iż jedynie niewielka grupa odbiorców będzie w stanie docenić poetykę dzieła Wiosna, lato, jesień, zima… i wiosna.

Film jest jedną ogromną przenośnią, w której oś stanowi znana nie tylko w Azji metafora pór roku jako okresów w życiu. Skąd więc – jeśli zima jest ostatnim rozdziałem w życiu człowieka – kolejna wiosna? Ki-duk Kim członkami sztafety życia czyni koreańskich mnichów, żyjących w niebiańskim, położonym na wodzie mikroklasztorze. Ascetyczne życie mistrza skontrastowane jest z głodem wiedzy prezentowanym przez jego mistrza. Wiosna to okres poznawania świata, pierwszych błędów i bolesnych nauk. Lato to czas, gdy krzepnie dusza i umysł, choć ciało targane jest pożądaniem.

Właśnie pożądanie – jak mówi w jednej ze scen mistrz – prowadzi po obsesji posiadania, a ta z kolei prowadzi do morderstwa. Figuratywne użycie tej zbrodni jest tutaj zabiegiem fabularnym, lecz obrazuje całe zło, którego człowiek dopuszcza się w Jesieni swego życia – gdy jest już zbyt dumny i zgorzkniały, by pobierać nauki.

Gdy nadchodzi Zima, dla wielu jest to czas rozliczeń. Dawny uczeń wraca do miejsca, gdzie jeszcze był człowiekiem, gdzie wiedział jeszcze, kim jest. Odejście z tego miejsca – mitycznego niemal źródła cnoty i czystości – spowodowało zbrukanie duszy i zatracenie się w tym, co złe. Symboliczny powrót do krainy dzieciństwa wiąże się z oczyszczeniem duchowym. Pewne gesty zostają jednak niezmienione – wyciągnięta ręka wciąż kierowana jest ciekawością…

Kolejna Wiosna dotyczy już innego życia. Sztafeta idzie dalej. Klamrę filmu stanowią sceny krzywdzenia małych zwierząt przez wyglądającego przy nich na olbrzyma kilkulatka. Historia zatoczyła koło. Każdy z nas musi popełnić te same błędy. To, jaką wyciągniemy z nich naukę, determinuje nasze przyszłe losy.

Tytuł: Wiosna, lato, jesień, zima… i wiosna
Tytuł oryginalny: Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom
Premiera: 14.08.2003
Scenariusz i reżyseria: Ki-duk Kim
Zdjęcia: Dong-hyeon Baek
Muzyka: Ji-woong Park
Obsada: Yeong-su Oh, Young-min Kim, Jae-kyeong Seo, Yeo-jin Ha, Ki-duk Kim

By

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *