Gdyby ze wszystkich kwestii Cameron Diaz w Złej kobiecie usunąć wulgaryzmy, jej rola skróciłaby się o połowę. Po obejrzeniu najnowszej kreacji blondwłosej piękności żałuję, że ktoś nie wpadł na taki właśnie pomysł.

Trudno bowiem przedrzeć się przez kaskady przekleństw i inwektyw, aby znaleźć coś urzekającego w postaci Elizabeth Halsey, prawdopodobnie najgorszej nauczycielce świata. Jej celem nadrzędnym jest ustawienie się do końca życia u boku bogatego mężczyzny, który będzie spełniał jej wszystkie zachcianki, podczas gdy ona odda się swoim ulubionym czynnościom – wydawaniu pieniędzy i narkotyzowaniu się.

Elizabeth nie da się lubić. Zazwyczaj w tak tragikomicznej postaci scenarzyści próbują przemycić warte uwagi cechy – coś, co pozwoli dojrzeć nadzieję na rehabilitację. Tytułowa zła kobieta to jednak przypadek beznadziejny – swego ciała używa niczym oręża, którym udaje się jej upolować dwóch skrajnie różnych mężczyzn.

Dylemat pomiędzy bogatym lizusem i biednym jak mysz, ale wyluzowanym wuefistą urasta w tej pozbawionej akcji produkcji niemal do rangi konfliktu tragicznego. Widzowie wiedzą przecież, że książę spadnie z białego konia, a piękną (choć zepsutą do szpiku) niewiastą zdobędzie żebrak.

Wcielający się w postać wuefisty Jason Segel oraz uroczo nieśmiała Phyllis Smith to dwa jasne punkty na tle marnej jakości dostarczonej przez film Jake’a Kasdana. Diaz, choć już nie najmłodsza, w dalszym ciągu może się podobać, jednak zauroczenie mija, gdy z jej ust pada jakakolwiek kwestia. Opierając fabułę na takiej postaci, scenarzyści zamknęli sobie drogę do stworzenia interesujących dialogów. Choć Zła kobieta to komedia, nie spodziewajcie się od niej komizmu.

Historie podobne do tej zazwyczaj kończą się nawróceniem głównego bohatera – doświadcza on iluminacji, wraca na właściwą drogą i odkupuje winy. Może gdyby film Kasdana wpasował się w ten standard, choć trochę zyskałaby sympatię widzów. Tymczasem Zła kobieta pozostaje złym filmem.

Tytuł: Zła kobieta
Tytuł oryginalny: Bad Teacher
Premiera: 17.06.2011
Reżyseria: Jake Kasdan
Scenariusz: Gene Stupnitsky, Lee Eisenberg
Zdjęcia: Alar Kivilo
Muzyka: Michael Andrews
Obsada: Cameron Diaz, Lucy Punch, Jason Segel, Justin Timberlake, Phyllis Smith, John Michael Higgins, Eric Stonestreet

By

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *