Jak co roku w przedoscarowej gorączce miłośnicy kina zastanawiają się: co zrobić, by przed rozdaniem najważniejszych filmowych nagród zobaczyć jak najwięcej nominowanych tytułów? Wbrew pozorom, sprawa nie zawsze jest prosta – często nawet dość głośne oscarowe tytuły wpadają do naszych kin „za pięć dwunasta”, a wtedy nie zawsze udaje nam się je zobaczyć jeszcze przed rozdaniem nagród. Jeszcze gorzej jest natomiast w przypadku filmów krótkometrażowych, zwykle traktowanych po macoszemu – niewiele kin pokazuje bloki oscarowych „shortów”, a platformy streamingowe z rzadka umieszczają tego typu ofertę w swoim portfolio. Dlatego właśnie postanowiłem stworzyć ten poradnik, w którym znajdziecie informacje gdzie, kiedy i na jakim ekranie możecie obejrzeć filmy nominowane do Oscara w tym roku.

Aby obejrzeć wszystkie oscarowe tytuły, trzeba wykazać się nie lada determinacją: to w końcu łącznie 52 tytuły pełno- i krótkometrażowe, więc o ile nie zabraliście się za to już jakiś czas temu, trudno będzie Wam teraz to wszystko nadrobić. Jeśli jednak – podobnie jak ja – lubicie być zaznajomionymi z większością nominowanych do Oscarów produkcji jeszcze przed galą, poniżej możecie sprawdzić gdzie można obejrzeć legalnie filmy nominowane do Oscara w tym roku.

KINA W CAŁEJ POLSCE

Green Book

Na ekranach polskich kin do obejrzenia jest sporo tytułów nominowanych w różnych kategoriach – część lada moment zapewne zniknie z ekranu (Bohemian Rhapsody), niektóre dostępne są w bardzo wąskim zakresie (Roma). Kilka mocnych tytułów wkracza na ekrany kin już za chwilę lub tuż przed oscarowym rozdaniem, więc trzymajcie rękę na pulsie!

Jeszcze w kinach

Bohemian Rhapsody

Mary Poppins powraca

Narodziny gwiazdy

Roma

Spider-Man Uniwersum

Vice

Od niedawna w kinach

Maria, królowa Szkotów

Mirai

Ralph Demolka w internecie

Zbliżające się premiery

Faworyta (8 lutego)

Green Book (8 lutego)

Gdyby ulica Beale umiała mówić (22 lutego)

Granica (22 lutego)

Kafarnaum (22 lutego)

NAJPOPULARNIEJSZE PLATFORMY STREAMINGOWE

Black Panther

Serwisy streamingowe i VOD już jakiś czas temu zastąpiły kina w życiu wielu widzów, a dziś stanowią doskonałą okazję do nadrobienia tych tytułów, których z jakiegoś powodu nie udało nam się obejrzeć na wielkim ekranie. Lider w tej kategorii, czyli Netflix, oferuje też treści, które w wielu miejscach nie świecie w ogóle nie były dostępne w kinach. W tegorocznym wyścigu oscarowym streamingowy gigant ma aż trzech kandydatów, w tym zdecydowanego faworyta, czyli Romę, oraz nominowaną w trzech kategoriach Balladę o Busterze Scruggsie i krótkometrażowy dokument Koniec gry.

Ważna uwaga: Koszt wypożyczenia niektórych filmów na VOD jest zbliżony do ceny wydania Bluray, więc warto dobrze się zastanowić przed podjęciem decyzji.


Avengers: Wojna bez granic Chili, HBO Go, Ipla, Player.pl

Ballada o Busterze Scruggsie Netflix

Ciche miejsce Chili, HBO Go, Ipla, Player.pl

Czarna Pantera Chili, HBO Go, Ipla, Player.pl

Czarne bractwo. BlacKkKlansman Chili

Han Solo: Gwiezdne wojny – historie Chili

Iniemamocni 2 Chili

Koniec gry Netflix

Krzysiu, gdzie jesteś? Chili, Player.pl

Okresowa rewolucja Netflix (od 12 lutego)

Pierwszy reformowany Chili

Player One Chili

Roma Netflix

Wyspa psów Chili

Zimna wojna Chili, Player.pl, VOD.pl

Żona Chili, Player.pl

INNE ŹRÓDŁA

Filmy nominowane do Oscara 2019

Poza najbardziej oczywistymi miejscami, w których możecie obejrzeć filmy nominowane do Oscara w 2019 roku, udało mi się znaleźć także kilka innych źródeł, dzięki którym Wasza znajomość oscarowego zestawienia może być znacznie lepsza. Ważną informacją dla wielu z Was będzie to, że kilka z poniżej wymienionych tytułów będziecie mogli obejrzeć zupełnie za darmo.

Wszystkie shorty nominowane do Oscara (dostęp od 19 lutego): 

https://shorts.tv/theoscarshorts/

A Night at the Garden Vimeo

Animal Behavior YouTube

At Eternity’s Gate Amazon

Bao Twitter 

Black Sheep The Guardian

Can You Ever Forgive Me? Amazonshortoftheweek.com/€¦018/11/03/black-sheep

Fauve Vimeo

Free Solo iTunes (od 12 lutego), od 3 marca na kanale National Geographic

Lifeboat YouTube

Minding the Gap Hulu

Of Fathers and Sons Amazon

One Small Step Vimeo

Pierwszy człowiek Amazon

RBG Amazon

ZAGINIONE W AKCJI:

Tych filmów nie udało mi się znaleźć w sieci, nie ma ich (i w większości nie będzie) także w naszych kinach czy na platformach streamingowych. Jeśli jednak upolujecie gdzieś te tytuły, koniecznie dajcie znać!

Detainment
Hale County This Morning, This Evening
Late Afternoon
Madre
Marguerite
Never Look Away (dostępny pre-order Amazon, data nieznana)
Shoplifters (premiera kinowa dopiero 22 marca; dostępny pre-order Amazon, data nieznana)
Skin
Weekends

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *